خانه اخبار گفتگو با جناب آقای مهندس افشار رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری

گفتگو با جناب آقای مهندس افشار رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری

0
1,821
چاپ این مطلب
ساخت ۸۹۰ کیلومتر راه در دو سال از سوی خیرین

وزارت راه و شهرسازی با همه گستردگی و فراگیری که دارد، طبیعتاً نمی‌تواند به تنهایی و در یک‌ برنامه زمانی واحد همه مشکلات را حل کند و زیرساخت‌ها را برای مردم مهیا نماید، این وزارتخانه بودجه و توان مشخصی دارد که بر اساس آن عمل می‌کند.
به نقل از تین‌نیوز، با توجه به محدودیت توان وزارت راه و شهرسازی و وجود نیازهای انبوه، به نظر می‌رسد که جامعه به همکاری بیشتر و همه‌جانبه نیاز دارد تا بتواند چنین مشکلاتی را مرتفع کند، انجمن خیرین راه و ترابری، نهادی است که چنین مسئولیتی را برعهده‌ گرفته است و تلاش دارد با استفاده از کمک‌های مردمی در تأمین نیازهای مسائل موجود در حمل‌ونقل مشارکت نماید.
برای اطلاع از جزئیات فعالیت‌های انجام شده به سراغ صادق افشار، رئیس هیئت‌مدیره این انجمن رفتیم.
صادق افشار در خصوص هدف از تشکیل این انجمن گفت: در سال ۹۱ تعدادی از همکاران وزارت راهی که در واقع پیشکسوتان حوزه فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی بودند بر آن شدند تا انجمنی را راه‌اندازی بکنند که از طریق آن بتوان جهت رفع مشکلات موجود در این حوزه را با اتکا به کمک‌های خیرین تسهیل نمود.
افشار ادامه داد: بنا شد در راستای این هدف که خیرین به سمت‌ و سوی مناطق محروم هدایت بشوند انجمن خیرین ایمنی راه‌ها تشکیل بشود، البته کمک‌های این خیرین تنها محدود به کمک‌های مالی نمی‌شد، بلکه زمینه های کارشناسی و پشتیبانی های علمی و ابزاری را هم در برمی‌گرفت.
رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری گفت: هدف اصلی مدنظر این انجمن اشاعه فرهنگ مشارکت و جلب کمک‌های مردمی در حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه در مناطق محروم بود، مناطقی که نیاز به زیرساخت‌های حمل‌ونقل دارند.
این مقام مسئول گفت: این جمع اولیه که به دنبال تشکیل انجمن بودند طی جلسات مستمری هیئت مؤسس انجمن را تشکیل دادند، در سال ۹۳ بعد از پیگیری‌های مکرری که انجام شد نهایتاً مجوز رسمی تشکیل انجمن اخذ شد.
صادق افشار در رابطه با اهداف کلی سازمان گفت: در این انجمن اهدافی مانند ارتقای ایمنی راه‌های مناطق محروم، انجام امور مربوط به فرهنگ‌سازی، تأمین تجهیزات، ایجاد تسهیلات میان راهی مثل پایانه و نمازخانه‌ها و حتی برطرف کردن نیازهای حمل‌ونقلی مانند پل‌سازی دنبال می‌شود.
افشار گفت: البته لازم به ذکر است که در گذشته چنین اقداماتی توسط خیرین به‌ صورت پراکنده صورت می گرفته است، اما انجمن در نظر داشت این رسالت را ایفا بکند که این‌گونه فعالیت‌ها را سازمان‌دهی کند و به این کمک‌ها و مساعدت‌ها شکل رسمی بدهد و همچنین با ترغیب دیگران در این زمینه فرهنگ‌سازی کند.
رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری در خصوص جامعه هدف این انجمن اظهار داشت: جامعه هدف ما طیف وسیعی از مشاورین، پیمانکاران، کارفرمایان، بیمه‌گذاران، بهره‌برداران، انجمن‌های صنفی و خیرین محلی و حتی افرادی که در خارج از کشور حضور دارند و به کمک در مناطق محروم علاقه‌مند هستند را در برمی‌گیرد، البته این تنها یک‌سوی ارتباطات ما را تشکیل می‌دهد و در سوی دیگر ارتباطاتی با وزارت راه، شهرسازی برقرار کرده‌ایم که این منابع در راستای طرح جامع پیش‌بینی‌شده وزارت راه هزینه بشود.
افشار از ابزارهای موجود در این حوزه نیز چنین گفت: در کنار این مواردی که ذکر شد، طی سال‌های اخیر برای جذب مشارکت‌ها ما از یک ابزارهای جانبی هم استفاده می‌کنیم، در قانون پیش‌بینی شد که اگر چنانچه در مناطق مختلف، افراد خیر آمادگی انجام کار خیر درزمینهٔ راه‌سازی، پل‌سازی و به‌طورکلی حمل‌ونقل داشته باشند، وزارت راه قیر مورد نیاز برای این فعالیت‌ها را به‌صورت رایگان تامین می نماید.
رئیس هیأت ‌مدیره انجمن خیرین راه و ترابری در پایان اظهار داشت: با استفاده از این ابزارها انجمن خیرین راه و ترابری طی دو سال گذشته موفق به انجام ۲۰ پروژه شده در این پروژه‌ها حدود ۸۹۰ کیلومتر راه ساخته‌شده که بخش عمده‌ای از آن در مناطق روستایی بوده و جمع مبلغی که در این پروژه‌ها هزینه شده در حدود ۱۴۷ میلیارد تومان است که حدود ۶۰ میلیارد تومان آن توسط سهم خیرین تامین گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *